Het Openbaar Ministerie heeft maandag vijf maanden cel geëist tegen een man voor het bedreigen van de politie in meerdere filmpjes op Facebook en opruiing tijdens de rellen op de Rotterdamse Coolsingel in november van vorig jaar. De officier van justitie noemde het bij de rechtbank in Den Haag "kwalijk en ernstig. Hij zet aan tot geweld en verheerlijkt het".
In diverse video’s die hij in 2021 en 2022 maakte, zei de 45-jarige Eldor van F. onder meer dat hij vindt dat "iedereen die collaboreert met de vijand" voor een tribunaal zou moeten verschijnen en dat de hoogste straf dan de doodstraf zou moeten zijn. Als voorbeelden noemt hij mensen in de regering en in de handhaving. Zelf gaf Van F. er bij de rechtbank, in lange betogen, een andere lezing aan. Zo was de opmerking nooit gericht tegen de politie, dat is verkeerd opgevat, zo zei hij.
Van F. startte daarnaast in november vorig jaar, wederom op Facebook, een livestream tijdens de rellen die uitbraken in Rotterdam na een protest tegen het coronabeleid. "Nederland sta op", zo zei hij onder meer. "Dit is wat er gebeurt als je het Nederlandse volk blijft verneuken." Hij filmde bijna een uur lang onder meer hoe een politieauto in brand stond en hoe iemand deuken sloeg in een ander voertuig van de politie.
Van F. zei maandag dat hij graag mensen wilde informeren en daarom de livestream was gestart. "Maar die vlieger gaat wat het OM betreft niet op", aldus de officier van justitie, die schetste dat de verdachte in zijn ogen meer dan alleen verslag heeft gedaan. "Hij roept dat het een voorbeeld is voor de rest van de wereld. Hij prijst de relschoppers."
Volgens de reclassering is de kans op herhaling en de kans op gewelddadig extremisme bij de man hoog. Dat hij in 2015 bij een aanhouding door een lid van een arrestatieteam in zijn buik werd geschoten zou volgens het rapport mogelijk de bron van zijn wantrouwen tegen de overheid zijn. Er lopen nog meerdere andere zaken tegen de man, waaronder een hoger beroep tegen een veroordeling in een drugszaak uit 2017.
De advocaat van de verdachte heeft gevraagd om vrijspraak, omdat volgens hem niet kan worden vastgesteld dat de dreigementen gericht waren tegen de politie en omdat de opmerkingen van Van F. tijdens de livestream daadwerkelijk opruiend waren.
De rechtbank doet over twee weken uitspraak.
Door: ANP